Kas jāzina banku klientiem

Bezskaidrā nauda

Bezskaidrā nauda, tas ir, nauda bankas kontā, būs ērtākais, lētākais un vienkāršākais eiro ieviešanas veids visiem Latvijas iedzīvotājiem – bankas automātiski un bez maksas eiro ieviešanas brīdī pārvērtīs kontos esošos latus par eiro pēc oficiālā kursa. Tēlaini izsakoties, tiem cilvēkiem, kuru nauda būs banku kontos, nevis skaidrā naudā mājās, eiro ieviešana nozīmēs šampanieša glāzes pacelšanu par godu jaunā, 2014. gada atnākšanai.

Skaidrā nauda

Latus skaidrā naudā pret eiro pēc oficiālā kursa un bez komisijas maksas bankās varēs apmainīt 6 mēnešus pēc eiro ieviešanas, tas ir, no 2014. gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam.
Pēc tam latus skaidrā naudā pret eiro bez termiņa ierobežojuma varēs mainīt Latvijas Bankā.
Trīs mēnešus pēc eiro ieviešanas skaidro naudu bez maksas varēs mainīt arī atsevišķās Latvijas Pasta atsevišķās nodaļās.
Nelielus latu skaidrās naudas atlikumus varēs iztērēt arī veikalos, kas divas nedēļas pēc eiro ieviešanas dienas vēl pieņems arī latus, atlikumu jau izdodot eiro.

Bankas aicina visus klientus maksimāli izvairīties no skaidras naudas uzkrājumiem, jau pirms eiro ieviešanas dienas pārvēršot tos bezskaidrā naudā, tas ir, ieskaitot bankas kontā.

Ja tomēr tiek izlemts par labu skaidras naudas maiņai, jāatminas, ka latu maiņa pret eiro komercbankās bez komisijas maksas būs pieejama pusgadu – laikā no 2014. gada sākuma līdz jūnija beigām. Tādēļ klientiem nav jācenšas skaidrā nauda apmainīt janvāra pirmajās dienās, uzreiz pēc eiro ieviešanas. Savukārt dodoties mainīt eiro janvāra sākumā, var nākties rēķināties ar zināmām neērtībām, piemēram, ilgāku gaidīšanas laiku.

Veicot skaidras naudas apmaiņu, summas augšējā robeža netiek noteikta, taču kopumā šī pakalpojuma nosacījumi ir katras bankas individuāls lēmums. Tomēr klientiem ir jāievēro, ka likums noteic – vēloties apmainīt summu, kas lielāka par 3000 latiem, šī maiņa ir jāpiesaka bankai 3 dienas iepriekš.

Bankomāti līdz 2013. gada 31. decembrim izdos latus, bet sākot no 2014. gada 1. janvāra, bankomāti izdos tikai eiro. Ņemot vērā, ka Latvijā ir vairāk nekā 1250 bankomāti, iespējams, kādā no tiem vienas nakts laikā tehniski nebūs iespējams nomainīt latus pret eiro, un atsevišķi bankomāti īslaicīgi nestrādās vai 2013. gada beigās, vai 2014. gada pirmajā dienā.

Maksājumu kartes

Maksājumu kartes pēc eiro ieviešanas turpinās darboties bez jebkādām izmaiņām. Tās nav jāmaina, katra karte turpinās darboties līdz tās termiņa beigām, kas norādīts uz kartes. Sākot no 2014. gada 1. janvāra, izmantojot karti bankomātā, varēsiet saņemt tikai eiro.
Norēķini par pirkumiem un pakalpojumiem ar maksājumu karti pēc eiro ieviešanas dienas būs ērtākais un ātrākais norēķinu veids.

Konti

Klienta konta numurs saglabāsies nemainīgs.
Kontā esošie lati tiks automātiski pēc oficiālā kursa bez maksas konvertēti uz eiro.
Ja bankas klientam ir, piemēram, divi konti – viens latos un otrs eiro, tad pēc eiro ieviešanas abi būs eiro konti. Divu mēnešu laikā, tas ir, līdz 2014. gada 28. februārim, klients varēs viena konta atlikumu pārskaitīt uz otru kontu un slēgt tukšo kontu bez bankas komisijas maksas par šo pakalpojumu.

Kredīti un noguldījumi

Ieviešot eiro, uz visiem līdz eiro ieviešanas datumam noslēgtajiem kredīta līgumiem latos tiks attiecināts līgumu nepārtrauktības princips. Tas nosaka, ka līgums paliek spēkā saskaņā ar iepriekš noslēgtajiem nosacījumiem, valūta tiek konvertēta pēc oficiālā kursa un procentos izteiktie vērtību mēri nemainās. Ja kredītam ir noteikta mainīgā procentu likme, kas piesaistīta latu RIGIBOR indeksam, tad šis indekss tiks aizstāts ar tāda paša termiņa EURIBOR indeksu, tas nozīmē, ka kredīta procentulikmes mainīgo daļu, turpmāk noteiks EURIBOR indeksa vērtība.

Līgumi

Neviens kredīta, depozīta vai cits ar banku noslēgts līgums eiro ieviešanas dēļ nebūs jāpārslēdz, jo uz visiem līgumiem attieksies darbības nepārtrauktības princips.

Maksājumi

Visi darījumi un maksājumi bankās, kas līdz šim tika veikti latos, no eiro ieviešanas pirmās dienas tiks veikti tikai eiro.

Informācija par eiro ieviešanu banku mājas lapās

Baltikums Bank

Citadele banka

Danske Bank

DNB banka

Hipotēku banka

Nordea banka

NORVIK BANKA

SEB banka

Swedbank

Trasta Komercbanka


Kontakti

Adrese

Krišjāņa Valdemāra ielā 35, Rīgā
(Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras telpās)

Tālrunis

67284561

E-pasta adrese:

tiesa [at] fstiesa.lv

Visas tiesības aizsargātas © 2020 Biedrība "Finanses un šķīrējtiesa"

Lapas karte