Gada nogalē finanšu lietas jākārto savlaicīgi, banku klientiem jānoskaidro nepieciešamo pakalpojumu pieejamība gadumijas dienās. 12.12.2013.

Finanšu sektora pāreja uz eiro Latvijā notiks iedzīvotājiem draudzīgā veidā, tomēr bankām priekšā ir apjomīgs un sarežģīts uzdevums. Tādēļ banku klientiem jārēķinās ar pārtraukumiem dažu finanšu pakalpojumu pieejamībā. Latvijas Komercbanku asociācija aicina naudas lietas neatlikt uz pēdējo brīdi un noskaidrot gadumijas dienās nepieciešamā finanšu pakalpojuma darba laiku savas bankas interneta lapā vai zvanu centrā.

„Gada nogalē un gadumijā īsāki dažu banku pakalpojumu darba laiki ir ierasta lieta. Tā kā Latvijā 1.janvārītiek nomainīta nacionālā valūta, šogad svētku periodā iedzīvotājiem finanšu lietas jāsaplāno laicīgi. Visērtāk Jauno gadu un eiro sagaidīs tie iedzīvotāji, kas skaidro naudu būs iemaksājuši savā bankas kontā un norēķiniem izmantos maksājumu kartes. Ja nepieciešams cits bankas pakalpojums, atsevišķi jāpārliecinās par tā pieejamību savā bankā,” saka Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Maksājumu kartes – labākais veids, kā sagaidīt eiro

Norēķinos ar banku maksājumu kartēm īpaši pārtraukumi nav plānoti. Tomēr maksājumu karšu darbībā var būt vērojami īslaicīgi traucējumi laika posmā starp 31.decembra 23:00 un pusvieniem 1.janvārī, kad eiro režīmā pārslēdzas banku vai uzņēmēju IT sistēmas. Traucējumu gadījumā nepieciešams uzgaidīt un mēģināt maksāt ar karti vēlreiz. Ja kādi izdevumi paredzami tieši gadumijā, tomēr ieteicams nodrošināties ar darījumam nepieciešamo skaidras naudas daudzumu. Gadumijas naktī nedarbosies maksājumi internetā ar dažu banku kartēm.

Bankomāti eiro izdos īsi pēc gadumijas, valūtu pārslēgšanai paredzams tehnisks pārtraukums

Bankomāti eiro sāks izdot stundas laikā pēc gadumijas. Lielākajai daļai bankomātu paredzams pusstundas tehniskais pārtraukums laikā starp 31.decembra 23:30 un 1.janvāra vieniem. Daļa bankomātu tiks pakāpeniski izslēgti un sagatavoti eiro jau no 30.decembra.

Ja maksājums jāsaņem vēl 2013.gadā, tas jāveic savlaicīgi

Gada nogalē plānotiem maksājumiem jānoskaidro to izpildes termiņi atkarībā no maksājuma valūtas un tā, vai saņēmējs ir savas vai citas bankas klients. Lai citas bankas klients garantēti saņemtu maksājumu vēl 2013.gadā, tas jāveic līdz 30.decembra pusdienlaikam un maksājumu iesniegšanas termiņi jānoskaidro savā bankā. Dažas bankas iekšbankas maksājumus veiks pat līdz 31.decembra vakaram.

Internetbanku pāreja uz eiro – vidēji 12 stundās

Vairākumā internetbanku funkcionalitātes ierobežojumi – skatīšanās režīms vai izslēgšana - paredzēti no 31.decembra pēcpusdienas līdz 1.janvāra priekšpusdienai, iekļaujoties 12 stundu robežās. 1.janvārī internetbankās funkcionalitāte atgriezīsies pakāpeniski, vispirms ļaujot apskatīt konta atlikumu eiro, tad veikt arī pārējās darbības. Atsevišķos gadījumos internetbanku darbības ierobežojumi var būt ilgāki - no 30.decembra pēcpusdienas.

Banku filiālēs brīvdienās un svētkos īpaši darba laiki

2013.gada nogalē ir daudz brīvdienu un svētku dienu, tādēļ savas bankas filiāļu darba laiks jānoskaidro iepriekš. Dažu banku filiāles strādās arī brīvdienās un svētku dienās, tai skaitā, 30., 31.decembrī un 1.janvārī. Gadumijas dienās banku filiālēm būs saīsināts darba laiks. 2014.gada pirmajā darba dienā - 2.janvārī - banku filiāles strādās parastā režīmā. Svarīgi atcerēties, ka no 1.janvāra latus un santīmus uz eiro pēc oficiālā kursa un bez komisijas maksas mainīs jebkuras bankas filiālē, kura piedāvā klientiem skaidras naudas pakalpojumus.

Prezentācija "Banku pakalpojumu pieejamība gadumijā un ieteikumi iedzīvotājiem"

Infografiks "Banku pakalpojumu pieejamība gadumijā"

 LKA_infografiks_LV.jpg


 

7 praktiski ieteikumi, kā uzņēmējiem sagatavoties latu un eiro vienlaicīgai apgrozībai. 09.12.2013.

2014. gada pirmās 14 dienas būs īss, bet saspringts periods mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Galvenie izaicinājumi saistīti ar lielu skaidras naudas latu un santīmu daudzumu, kas jāizņem no apgrozības, tirdzniecības vietu pielāgošanu divu valūtu apritei un nodrošināšanu ar eiro atlikuma izdošanai, kā arī personāla un naudas drošību. Uzņēmumiem, kas vēl nav pilnībā sagatavojušies eiro ieviešanai, apkopoti būtiskākie praktiskie ieteikumi no mazumtirdzniecības, skaidras naudas apstrādes, banku un policijas ekspertiem teksta un video prezentāciju formātā.

1.    Nepieciešamais eiro apjoms skaidras naudas atlikuma izdošanai

Mazumtirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas uzņēmumiem jānodrošinās ar eiro centiem un banknotēm atlikuma izdošanai vismaz 3 līdz 6 darba dienu apgrozījuma apjomā. Vairāk eiro, īpaši monētu, būs nepieciešams tur, kur ir vairāk skaidras naudas darījumu, nav POS terminālu norēķiniem ar kartēm, cenas nav izteiktas apaļos skaitļos, klienti un apkārtējo tirdzniecības vietu darbinieki varētu izmantot pirkumus latos kā naudas maiņas veidu. Visas bankas vēl joprojām piedāvā vienkāršoto priekšpiegādi, un dažās bankās iespējams pieteikties eiro saņemšanai filiālēs noteiktā laikā.

2.    POS termināla ierīkošana 

Ja uzņēmums to vēl nav izdarījis, decembris ir īstais brīdis izmēģināt POS termināla ierīkošanu tirdzniecības vietā maksājumu karšu pieņemšanai, jo tam ir vairākas priekšrocības. Samazināsies apstrādājamās skaidras naudas daudzums. Kasieri nekļūdīsies ar atlikuma izdošanu. Ietirgotā nauda būs drošībā. Netiks tērēts darbinieka laiks un līdzekļi transportam, vedot skaidru naudu uz bankas filiāli, jo janvāra sākumā tajās paredzamas garas rindas.

3.    Viltojumu atpazīšana

Lai arī risks saskarties ar viltojumiem ir neliels, zaudējumi var būt nozīmīgi. Jāatceras, ka apritē var būt gan eiro, gan latu viltojumi. Lielākais risks ir sastapties ar viltotu eiro banknoti, jo eiro monētas vilto salīdzinoši reti. Tirgū ir pieejami gan automātiskie viltojumu detektori, gan UV un baltās gaismas lampas, gan speciālie flomāsteri. Uzņēmumiem ieteicamais risinājums ir tieši automātiskie viltojumu detektori, jo tiem ir augsta precizitāte un ātrdarbīgums. Speciālie flomāsteri vairāk piemēroti iedzīvotāju vajadzībām un garantē ne vairāk kā 90% drošību. UV un baltās gaismas lampu sekmīgai izmantošanai nepieciešams ļoti labi apmācīts personāls, jo sastopami ļoti augstas kvalitātes viltojumi. Automātiskos viltojumu detektorus iespējams iegādātos par summu, kas mazāka par 100 eiro.

4.    Cilvēku un naudas drošība

Ņemot vērā palielināto skaidras naudas apjomu apritē, Valsts policija identificējusī šādus galvenos riskus: eiro un latu naudas viltojumu izplatīšana un krāpšana, laupīšanas, zādzības un kibernoziegumi. Janvāra sākumā ir īpaši jāparūpējas par naudas apstrādes un glabāšanas vietu aizsardzību, piemēram, ieliekot naudu seifā un seifu piestiprinot telpas konstrukcijām. Jāpārdomā uzņēmuma darbinieka sūtīšana uz banku nodot vai saņemt naudu, jo tas ne tikai prasīs ilgu laiku, bet apdraudēs šo personu un uzņēmuma naudu. Tā vietā jāapsver inkasācijas pieteikšana bankā un klientu norēķini ar maksājumu kartēm.

5.    Pareiza izdodamā atlikuma eiro valūtā aprēķināšana

Latu un eiro vienlaicīgas apgrozības periodā kasieriem daudz laika prasīs izdodamā atlikuma eiro aprēķināšana, ja pirkums tiks veikts latos. Lai atbrīvotos no visiem latiem un santīmiem, klienti bieži vēlēsies kombinēt maksājamo summu gan no latiem, gan eiro. Daudzos kases aparātos jau ir „eiro” poga, kas atvieglo aprēķinus. Ja šāda risinājuma nav, jāparūpējas par alternatīvām, piemēram, viedtālruņu aplikācijām, kuras bez maksas piedāvā gan vairākas bankas, gan citi izstrādātāji. Ieteicamas ir praktiskas apmācības kasieriem, modelējot iespējamās norēķinu situācijas. Kasieru darbu atvieglos lūgums klientiem vispirms maksāt ar latiem, tad eiro skaidru naudu vai maksājumu karti.

6.    Klientu informēšana un iecietības veicināšana

Janvārī tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās jāparūpējas par klientu informēšanu un konfliktsituāciju novēršanu. Ieteicams izvietot gan oficiālo latu un eiro maiņas kursu, gan tabulu ar biežāk sastopamajām pirkumu vērtībām latos un eiro. Lai novērstu to, ka uzņēmumam beidzas eiro, jo klienti maksā ar liela nomināla latu banknotēm, var skaidri norādīt atlikuma izdošanas ierobežojumus. Ja klienti maksā skaidrā naudā, tiem vispirms jālūdz maksāt ar latiem un santīmiem, tikai tad ar eiro, jo tas būtiski samazinās pārpratumus un apkalpošanas laiku, kā arī atvieglos kasieru darbu.

7.    Visu uzņēmuma procesu analīze eiro gatavībai

Ja tas vēl nav izdarīts, ir pēdējais brīdis izanalizēt visu būtiskāko uzņēmuma procesu gatavību eiro ieviešanai. Svarīgākie no tiem: eiro savlaicīga pasūtīšana bankā un izņemšana filiālē, savākto latu banknošu un monētu nodošana bankā vai inkasācijai un eiro nodrošināšana tirdzniecības vietā, POS termināla ierīkošana maksājumu karšu pieņemšanai, kasieru un citu darbinieku apmācības, naudas, personāla un klientu drošība, tehnisko un IT risinājumu pielāgošana, likumdošanas prasību izpilde, grāmatvedība, krājumu uzskaite, cenu politika, veidlapu un citu dokumentu izmaiņas no 1. janvāra.

Ieteikumi internetā
Ieteikumu video ieraksti un prezentācijas par uzņēmumu sagatavošanu latu un eiro vienlaicīgas apgrozības periodam ir apskatāmi Latvijas Komercbanku asociācijas YouTube kanālā www.youtube.com/user/bankuasociacija . Ieteikumi tapuši asociācijas un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras kopīgi organizētam semināram „Uzņēmuma sagatavošana latu un eiro vienlaicīgās apgrozības periodam un biznesam eirozonā”, kas notika 2013. gada 28. novembrī un 6. decembrī. 

Iedzīvotāji uztraucas par vecāku un vecvecāku attieksmi pret naudas drošību eiro ieviešanas laikā. 07.12.2013.

Iedzīvotāji vēlas, lai viņu vecākā gada gājuma tuvinieki eiro ieviešanas laikā ievērotu piesardzības pasākumus, piemēram, trīs ceturtdaļas (77%) par ļoti svarīgu drošības noteikumu uzskata bankas karšu, to kodu un paroļu neizpaušanu citiem. Vidēji tikai 30% iedzīvotāju ir informējuši savus vecākus un vecvecākus par eiro ieviešanu, noskaidrots SKDS un Latvijas Komercbanku asociācijas veiktajā aptaujā.

„Eiro ieviešana ir process, kur gados jaunākajai paaudzei būtu jāuzņemas rūpes par saviem vecākiem un vecvecākiem un jāpalīdz viņiem sagatavoties. Svarīgi ir pārrunāt nozīmīgākās lietas, piemēram, par drošības ievērošanu, bezskaidras naudas norēķiniem, valūtas mainīšanas kursu, vietām un termiņiem  atgādināt, ka nav nepieciešams steigties uz banku, lai samainītu naudu janvāra pirmajās divās nedēļās, jo tad būs jāstāv garās rindās un tas varētu būt fiziski grūti. Vecākā gada gājuma cilvēkus nereti ir vienkāršāk apkrāpt vai kā citādi izmatot viņu uzticību. Tāpēc aicinu ikvienu sazināties ar saviem tuviniekiem un aprunāties par viņu plānoto rīcību eiro ieviešanas laikā un sniegt padomus, ja tas nepieciešams. Tāpat noderīgi varētu būt izdrukāt internetā pieejamos materiālus par eiro un iedot tos vecāka gadagājuma cilvēkiem, kas nelieto datoru,” aicina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Vairāk nekā puse iedzīvotāju (63%) uzskata, ka ir ļoti svarīgi, lai viņu vecāki un vecvecāki mainītu latus pret eiro oficiālajās maiņas vietās, nevis uzķertos uz privātpersonu piedāvājumiem. Tāpat iedzīvotāji norāda, ka īpaši būtiski, lai viņu vecākā gadagājuma tuvinieki vieni nedotos izņemt vai iemaksāt bankomātā daudz skaidras naudas (47%), mainītu latus pret eiro (46%) un apmeklētu tirdzniecības vietas, līdzi ņemot daudz skaidrās naudas (43%). Tikai 9% respondentu norādījuši, ka viņiem nav svarīgi, lai tiktu ievēroti piesardzības pasākumi.

Tomēr teju katrs otrais (43%) iedzīvotājs domā, ka viņu tuvinieki paši zina par pareizu sagatavošanos eiro ieviešanai, tikai katrs desmitais (9%) vēl plāno aprunāties ar vecākiem, vecvecākiem , bet 7% nemaz neplāno informēt tuviniekus par eiro ieviešanu.

Komercbanku asociācija atgādina:

Ērtākais un drošākais veids, kā pāriet uz eiro valūtu, ir bezskaidras naudas norēķini. Iedzīvotāji aicināti par pirkumiem norēķināties ar karti, darījumus veikt internetbankā, telefonbankā vai SMS bankā, bet skaidro naudu iemaksāt bankomātā. Savukārt banku filiāles ieteicams apmeklēt ne vēlāk par decembra vidu vai pēc 2014. gada 14. janvāra, jo starplaikā prognozējams plašs cilvēku pieplūdums un garas rindas. Ja tomēr ir maināma skaidra nauda, der atcerēties, ka uz bankas filiāli nav jāsteidzas gada pirmajās divās nedēļās, jo neko nevar nokavēt ¬ latus pret eiro bez komisijas maksas un pēc nemainīga oficiālā kursa komercbankās varēs samainīt līdz jūnija beigām, 302 pasta nodaļās reģionos līdz 31. martam, bet Latvijas Bankā bez termiņa ierobežojuma.

Aptauju veica pētījumu centrs SKDS no 2013. gada 30. oktobra līdz 4. novembrim. Aptaujā piedalījās 1005 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 25 līdz 74 gadiem, kuri uztur kontaktu ar saviem vecākiem vai vecvecākiem.


Aptauja: 69% iedzīvotāju nejūtas ērti, ja kavē un lietas dara pēdējā brīdī. 04.12.2013.

Septiņi no desmit Latvijas iedzīvotājiem (69%) uztraucas, ja kavē vai viņiem kāds pienākums jāpaveic pēdējā brīdī. No tiem lielākā daļa (60%) atzīst, ka šādās situācijās jūt stresu, bet spēj saglabāt paškontroli. Tomēr piektdaļa (23%) iedzīvotāju tik un tā atzīst, ka vienmēr visu dara pēdējā brīdī, noskaidrots pētījumu centra SKDS un Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) aptaujā.

„Aptaujas rezultātos redzama zināma sakarība – iepriekš noskaidrojām, ka 28% iedzīvotāju nejūtas sagatavojušies eiro ieviešanai, bet tagad atklājas, ka 23% iedzīvotāji vienmēr visu dara pēdējā brīdī. Svarīgi atcerēties, ka ir pienācis šis pēdējais brīdis, lai ērti un droši sagatavotos eiro ieviešanai, pretējā gadījumā paralēlās valūtas aprites periodā cilvēki radīs neērtības un stresu gan sev, gan citiem līdzcilvēkiem. Sagatavoties eiro ieviešanai var arī neejot uz bankas filiāli, piemēram, skaidro naudu iemaksājot iemaksas bankomātā vai pasūtot bankas karti pa pastu,” stāsta LKA prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Nedaudz vairāk nekā puse (55%) respondentu uzskata, ka vienmēr plāno laiku un dara visu savlaicīgi. Novērojama tendence – jo vecāks cilvēks, jo retāk darāmais tiek atstāts uz pēdējo brīdi. Vaicājot par cilvēku uzvedību attiecībā uz kavēšanu vai pēdējā brīdī veicamajiem darbiem, 20% iedzīvotāju atzīst, ka situāciju uztver mierīgi, bet katrs desmitais (9%) jūt stresu un zaudē paškontroli.

Trešdaļa iedzīvotāju (27%), kuri vēl nav sagatavojušies eiro ieviešanai un neveic norēķinus ar maksājumu kartēm, plāno tās sākt lietot decembrī un tikpat daudzi arī janvāra pirmajās divās nedēļās. No iedzīvotājiem, kuri vēl nav ieskaitījuši skaidro naudu bankas kontā, lielākā daļa jeb 60% plāno to darīt decembrī, bet 17% vēl nav ieplānojuši konkrētu laiku. Banku speciālisti uzsver, ka ērtākais un drošākais veids pārejai uz eiro ir bezskaidras naudas norēķini – maksājumi ar bankas kartēm, darījumu veikšana internetbankā, telefonbankā vai SMS bankā.

Aptaujā noskaidrots, ka 28% respondentu plāno veikt latu maiņu pret eiro, iemaksājot tos bankomātā, bet 37% dosies mainīt latus pret eiro – komercbankās (27%), Latvijas Bankā (7%) un Latvijas Pasta nodaļās (3%). Mazāk nekā puse (41%) iedzīvotāju ir jau apzinājuši savus latu skaidrās naudas uzkrājumus, kas būs jāmaina pret eiro, bet 15% vēl tikai plāno to darīt.

Komercbanku asociācija atgādina:

Ērtākais un drošākais veids, kā pāriet uz eiro valūtu ir bezskaidras naudas norēķini. Iedzīvotāji aicināti par pirkumiem norēķināties ar maksājumu karti, darījumus veikt internetbankā, telefonbankā vai SMS bankā, bet skaidro naudu iemaksāt bankomātā. Savukārt banku filiāles ieteicams apmeklēt ne vēlāk par decembra vidu vai pēc 2014. gada 14. janvāra, jo starplaikā prognozējams plašs cilvēku pieplūdums un garas rindas. Ja tomēr ir maināma skaidra nauda, der atcerēties, ka uz bankas filiāli nav jāsteidzas gada pirmajās divās nedēļās, jo neko nevar nokavēt - latus pret eiro bez komisijas maksas un pēc nemainīga oficiālā kursa jebkuras komercbankas filiālē varēs samainīt līdz jūnija beigām, 302 Latvijas Pasta nodaļās reģionos līdz 31. martam, bet Latvijas Bankā bez termiņa ierobežojuma.

*Aptauju veica pētījumu centrs SKDS no 2013. gada 30. oktobra līdz 4. novembrim. Aptaujā piedalījās 1005 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem. 


Sāk darboties EIROMIERA tīkls: iesaistīti pieci tūkstoši autobusu reisu. 29.11.2103.

Apvienojoties 1135 reģionālajiem starppilsētu un pilsētu autobusu maršrutiem, kā arī 35 Latvijas autoostām, izveidots EIROMIERA tīkls. Tas aptvers visu Latviju, lai vēstītu iedzīvotājiem par ērtu un drošu sagatavošanos eiro ieviešanai. Tīkls darbosies no šā gada 29. novembra līdz pat valūtas paralēlās aprites beigām.

LKA_EIROMIERA_tikla_karte.jpg 

„Lai palīdzētu iedzīvotājiem sagatavoties eiro ieviešanai un pasargātu no stresa un spriedzes, esam izveidojuši informatīvus plakātus ar ieteikumiem, kā labāk plānot darbus un laiku šā gada nogalē un nākamā gada sākumā. Sadarbībā ar Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociāciju esam izveidojuši loģistikas tīklu, kas dosies pie cilvēkiem ar padomiem un vairos viņu EIROMIERU,” stāsta Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) prezidents M.Bičevskis.

LKA_plakats.jpg
 
„Tīklā izvietotā informācija par eiro ieviešanu un paralēlo valūtas aprites periodu sasniegs iedzīvotājus ar 4971 autobusu reisu, lai nodrošinātu 214 309 km EIROMIERA vienā dienā. Pasažieri sabiedriskajā transportā pavada vidēji 40 minūtes laika – tas ir pietiekami daudz, lai iepazītos ar pieejamo informāciju, attiecinātu to uz sevi un vēl pagūtu izplānot turpmāko rīcību. Pārvadāto pasažieru skaits dienā vidēji sasniedz 85 241 cilvēku, kuri, izlasot sagatavotos padomus, varēs labāk sagatavoties eiro un Jauno gadu sagaidīt ar sirdsmieru,” komentē Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas direktors Ivo Ošenieks.

LPPA_plakats.jpg

Autotransporta direkcijas Sabiedriskā transporta plānošanas daļas vadītājs Ivars Zaļais aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un atsaucīgiem: „Eiro ieviešana attiecas uz ikvienu Latvijas iedzīvotāju un katram tai jāgatavojas. Iedzīvotājiem valūtas maiņas process ir vienkāršāks nekā uzņēmējiem, asociācijām vai valsts iestādēm. Tomēr svarīgi, lai sabiedriskā transporta pasažieri ceļā pavadīto laiku izmanto lietderīgi un ieklausās speciālistu padomos. Der arī atcerēties, ka valūtas maiņas process visiem būs vienkāršāks, ja janvāra pirmajās divās nedēļās būsim saprotoši un atsaucīgi.”

Katrs trešais iedzīvotājs nav sagatavojies eiro ieviešanai

Eiro ieviešanai sagatavojušies nejūtas 28% iedzīvotāju. Vienlaikus 76% iedzīvotāju nav gatavi samierināties ar stāvēšanu garās rindās – tikai katrs septītais (13%) ir gatavs pavadīt rindās pusstundu, 4% stundu, bet 2% būtu gatavi atrasties rindās pat divas stundas un ilgāk, noskaidrots pētījumu centra SKDS un LKA veiktajā aptaujā. Vienlaicīgi banku aplēses rāda– ja iedzīvotāji nemainīs savus paradumus, rindās banku filiālēs būs jāgaida līdz pat astoņām stundām.

Iedzīvotāji sagatavošanās darbus lielākoties plāno decembra mēnesī, piemēram, puse (49%) respondentu noskaidros skaidrās naudas apjomu, bet katrs trešais (30%) pārliecināsies par maksājumu kartes derīguma termiņu. Savukārt 10% janvāra pirmajās divās nedēļās noskaidros uzkrātās skaidrās naudas daudzumu un pārbaudīs norēķinu kartes derīguma termiņu.
 
„Nesagatavošanās eiro ieviešanai palielina iespēju saskarties ar garām rindām, kļūdām aprēķinos un inaudas izdošanā, latu un eiro viltojumiem, pat kļūt par noziedznieku upuri. Pienācis pēdējais brīdis, lai atvērtu kontu bankā, atjaunotu bankas karti, ja tai beidzies derīguma termiņš, un veiktu citus sagatavošanās darbus. Jau no decembra otrās nedēļas banku filiālēs prognozējams cilvēku pieplūdums. Potenciālās problēmas rada fakts, ka cilvēki plāno laiku, bet nereti neizdara plānoto vai atliek to uz vēlāku laiku. Aicinu visus padomāt arī par vecāko paaudzi un atbildēt viņiem uz neskaidrajiem jautājumiem par eiro ieviešanu,” iesaka M.Bičevskis.

Tikai 27% respondentu, kuri uztur kontaktu ar saviem vecākiem un vecvecākiem, ir informējuši viņus, kā notiks eiro ieviešana un kā vēlams tai sagatavoties. 9% vēl plāno ar vecākā gada gājuma radiniekiem izrunāt šo jautājumu, bet gandrīz puse iedzīvotāju (43%) uzskata, ka tas nav nepieciešams, jo domā, ka vecāki un vecvecāki paši ir lietas kursā.

Asociācija atgādina:


Ērtākais un drošākais veids, kā pāriet uz eiro valūtu ir bezskaidras naudas norēķini. Iedzīvotāji aicināti par pirkumiem norēķināties ar karti, darījumus veikt internetbankā, telefonbankā vai SMS bankā bet skaidro naudu iemaksāt bankomātā. Savukārt banku filiāles ieteicams apmeklēt līdz 10. decembrim un pēc 2014. gada 14.janvāra, jo starplaikā prognozējams plašs cilvēku pieplūdums un garas rindas. Ja tomēr ir maināma skaidra nauda, der atcerēties, ka uz bankas filiāli nav jāsteidzas gada pirmajās divās nedēļās, jo neko nevar nokavēt - latus pret eiro bez komisijas maksas un pēc nemainīga oficiālā kursa komercbankās varēs samainīt līdz jūnija beigām, 302 no 618 pasta nodaļām reģionos līdz 31. martam, bet Latvijas Bankā bez termiņa ierobežojuma.

 

Aptauja: iedzīvotāji neapdomīgi rīkojas ar skaidras naudas uzkrājumiem. 27.11.2013.

Katra trešā (33%) Latvijas iedzīvotāja mājās vai citā vietā ir skaidras naudas uzkrājumi, diemžēl lielākā daļa (76%) tos glabā nedrošā vietā, secināts SKDS un Latvijas Komercbanku asociācijas aptaujā.

No tiem, kuri uzskata, ka ir parūpējušies par savu skaidro naudu, lielākā daļa to glabā nepietiekami droši - slēptuvē (13%), krājkasē vai makā (12%), aizveramā traukā (5%) vai maisiņā (2%). Relatīvi drošu risinājumu, noglabājot naudu seifā, izvēlējies tikai viens no desmit respondentiem (11%). Turpretī gandrīz katrs otrais (44%) skaidrās naudas uzkrājējs atzīst, ka nav īpaši parūpējies par naudas drošību, piemēram, pret tās nozagšanu vai sabojāšanu.

„Līdz eiro ieviešanai atlicis tikai nedaudz vairāk par mēnesi. Ja mājsaimniecībā ir skaidras naudas uzkrājumi, tos drošāk un ērtāk ir ieskaitīt bankas kontā. Novembra beigas un decembra pirmā nedēļa ir pēdējais brīdis, kad ieteicams doties uz bankas filiāli, lai veiktu darījumus, negaidot garās rindās, jo no decembra vidus līdz janvāra beigām prognozējams plašs cilvēku pieplūdums. Skaidras naudas iemaksu var veikt arī bankomātā,” informē Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Nauda tiek glabāta grāmatās, radiatoros un pat krāsnīs

„Aptauja parāda, ka lielam skaitam respondentu ir ģimenes leģendas par skaidras naudas uzkrājumiem. Bieži noglabātā nauda bijusi aizmirsta, netīši izmesta vai atrasta ar būtiskiem bojājumiem, kad tā praktiski vairs nav izmantojama. Cilvēku stāsti uzskatāmi parāda, ka uzkrāt naudu mājās nav droši, ir pārāk daudz risku, kas rada apdraudējumus naudai. Prātīgāk ir neveidot jaunas leģendas, bet pārbaudīt, vai mājās nav sakrāta un aizmirsta nauda un ieskaitīt to bankas kontā, lai tā neietu zudībā,” norāda M. Bičevskis.

Katrā septītajā (14%) ģimenē ir leģenda par savulaik paslēptu un vēlāk atrastu naudu. Biežāk tā bijusi ielikta grāmatās, apģērba kabatās, skapjos, plauktos, gultās un pat krāsnīs, retāk - iemūrēta mājas pamatos, paslēpta zem grīdas dēļiem vai tapetēm, ietīta piegrieztnēs, kas noglabātas bēniņos, vai avīzēs, kas aizliktas aiz radiatoriem.

Aptaujātie arī atzīst, ka apzināti meklējuši naudu, piemēram, izmantojot metāla detektoru, pārmeklējot lietas vai uzrokot zemi. Tomēr ne vienmēr noglabātā nauda ir atrasta. Iedzīvotāji zina stāstīt arī situācijas, kad paslēptā nauda ir aizmirsta, piemēram, nejauši atdota citiem, iznīcināta, izmetot atkritumos, vai sadedzināta, piemēram, iekurot krāsni.

Nauda lielākoties atrasta netīšām - pārdodot īpašumus, mainot dzīves vietu vai veicot remontdarbus, piemēram, pārvelkot mēbeles. Tāpat nauda atrasta, kārtojot vecas vai sen nelietotas mantas. Neapzināti atrastie uzkrājumi ir bijuši gan citu noglabātās rezerves, gan pašu atradēju savulaik paslēptā un tad aizmirstā nauda.

Asociācija atgādina:

Drošāk skaidro naudu noguldīt bankā, tomēr, ja ir pārliecība, ka arī turpmāk nauda jāglabā mājās, to labāk mainīt no janvāra beigām. Ar naudas maiņu nav jāsteidzas un neko nevar nokavēt - latus un santīmus pret eiro bez komisijas maksas un pēc nemainīga oficiālā kursa komercbankās varēs samainīt līdz jūnija beigām, 302 pasta nodaļās reģionos - līdz 31. martam, bet Latvijas Bankā – bez termiņa ierobežojuma.

Aptauju veica pētījumu centrs SKDS no 2013. gada 30. oktobra līdz 4. novembrim. Aptaujā piedalījās 1005 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
 

Uzņēmēji saņēmuši 120 000 testu sava EIROMIERA līmeņa noteikšanai. 29.10.2013.

Septembrī un oktobrī uzņēmējiem visā Latvijā piegādāti 120 000 EIROMIERA testi un ceļveži. Uzņēmēji sasniegti ar velokurjeru, brīvprātīgo, preses izdevumu un banku palīdzību Latvijas Komercbanku asociācijas eiro informatīvās kampaņas „Nauda bankā, miers mājās” ietvaros.

„Jau vasaras mēnešos, novērojot mazo un vidējo uzņēmumu nepietiekamo gatavošanos eiro ieviešanai, izstrādājām palīgu ērtākai pārejai uz jauno valūtu – EIROMIERA testu un ceļvedi, ar kā palīdzību īpašnieki un atbildīgie darbinieki var pārbaudīt un uzlabot uzņēmuma gatavību eiro ieviešanai. Noteikti iesakām arī sadarbībā ar Finanšu ministrijas Eiro biroju tapušās 15 Latvijas zinošāko ekspertu video prezentācijas par svarīgākajiem eiro ieviešanas aspektiem. EIROMIERA materiāls un video ieraksti ļauj ikvienam mazajam uzņēmumam īsā laikā saprast, kas un kā darāms, lai pāreja uz eiro būtu mierīga un droša,” skaidro Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.

EIROMIERA testus un ceļvežus izvadāja gan velokurjeru, gan brīvprātīgo brigādes. Kopumā šādi savu adresātu sasnieguši vairāk nekā 6000 bukletu: Kuldīgā un Rēzeknē – pa 500, Limbažos – 600 un Jēkabpilī – 700, Rīgā – 3800. Ar preses izdevumiem tika izplatīti vairāk nekā 66 tūkstoši EIROMIERA materiālu – 20 200 ar Latvijas Avīzi latviešu valodā un 46 000 ar laikrakstu MK Latvija krievu valodā. Vairāki tūkstoši bukletu tika izplatīti reģionālajā Eirodienu tūrē, viesojoties Ventspilī, Liepājā, Daugavpilī, Jelgavā, Valmierā, bet 40 000 izplatīti komercbanku filiālēs. „Lielā Eirovebināra” video prezentācijas tiešraidē vēroja 534 skatītāji, savukārt to ierakstus pāris nedēļu laikā noskatījušies teju 4500 interesentu.

„Velokurjeri jau no septembra sākuma izplatīja EIROMIERU mazajos uzņēmumos Rīgā. Galvenokārt tās bija kafejnīcas, solāriji, frizētavas, kā arī ziedu un dāvanu veikali. Daļa uzņēmumu bija zinoši par eiro ieviešanas kārtību, tomēr vairums atzina, ka vēl neko nav darījuši un ar interesi pieņēma informāciju,” stāsta Inese Kristiņa, kurjeru pakalpojumu sniedzēju uzņēmuma „Messengers Service Group” pārstāve.

EIROMIERA brigādes ziņo, ka uzņēmumu attieksme pret akciju un gatavība eiro bija dažāda. „Lielākā daļa uzņēmumu bija pretimnākoši, uzmundrināja, novēlēja veiksmi turpmāk un priecājās, ka arī jaunieši iesaistās šāda projekta īstenošanā. Ne visiem uzņēmumiem šī informācija bija kā jaunums, daļa jau bija ļoti labi informēti, tomēr bija arī tādi uzņēmumi, kuri vēl nebija sākuši domāt par eiro ieviešanu, tāpēc EIROMIERA tests un vadlīnijas viņiem ļoti noderēja,” no Rēzeknes ziņo akcijas brīvprātīgā Dēvija Dervenika.

Savukārt Limbažu novada jauniete Diāna Puķīte atceras vienas pārdevējas atziņu, saņemot informatīvo materiālu: „Eiro ieviešana ir emocionāli sāpīgs, tomēr nepieciešamas solis. Tas ir signāls, ka Latvija un tās iedzīvotāji sāk jaunu posmu savā dzīvē, kas līdzi nesīs gan labklājību, gan jaunas iespējas.” Arī Kuldīgas brīvprātīgā Madara Mačiņa atzīst: „Sākotnējās bažas par uzņēmēju noraidošo attieksmi ātri vien tika kliedētas, jo uzņēmumos mūs uzņēma ar smaidu, lielākā daļa bija pateicīgi par saņemto informāciju un atzina, ka tā ļoti noderēs.”

EIROMIERA tests un ceļvedis, kā arī ekspertu video prezentācijas par eiro, ir pieejamas skatīšanai un lejupielādei Latvijas Komercbanku asociācijas interneta vietnē www.bankasoc.lv  latviešu un krievu valodās.
 

Bankas gatavojas eiro ieviešanai, informē valdību. 09.10.2013

Latvijas bankas nopietni gatavojas eiro ieviešanai Latvijā no nākamā gada 1. janvāra, lai nodrošinātu maksimāli ērtu, lētu un saprotamu pāreju no latiem uz eiro visiem banku klientiem. Par banku jau paveikto un aktuālajiem darbiem Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) otrdien, 8. oktobrī informēja Eiro ieviešanas koordinācijas padomi, ko vada Ministru prezidents.

LKA prezentācija Eiro ieviešanas koordinācijas padomei 

Bankas atgādina, ka jebkuram Latvijas iedzīvotājam un uzņēmumam lētākā un ērtākā naudas nomaiņa no latiem uz eiro būs bezskaidrās naudas un maksājumu kartes izmantošana. Tomēr lielākais izaicinājums būs tieši skaidrās naudas nomaiņa, tādēļ bankās tiek veikta virkne darbu, lai sagatavotos tieši skaidrās naudas nomaiņai. Paralēli apjomīgai iedzīvotāju un uzņēmēju informēšanai par bezskaidrās naudas lietošanu atsevišķas bankas (aptver 77% no klientu – privātpersonu skaita) piedāvā saviem klientiem arī latu, tai skaitā monētu, iemaksu savā krājkontā bez apjoma ierobežojuma un bez komisijas maksas.

Pēc datiem uz 2013. gada 30. jūniju skaidras naudas pakalpojumi ir pieejami 339 klientus apkalpojošās vietās, un bankās tiek izvērtēts filiāļu un ATM pārklājums, papildu darbinieku un darba dienu ieviešanas nepieciešamība nākamā gada sākumā. Bankomātu pakalpojumus nodrošinās 7 bankas, un tiek plānots, ka janvāra sākumā būs pieejams 1061 bankomāts ar izmaksas funkciju un 197 bankomāti ar iemaksas funkciju. 2013. gada nogalē daļa bankomātu izsniegs latus, bet daļa uz laiku tiks izslēgti (nedarbosies), lai nodrošinātu eiro izsniegšanu 1. janvārī. Jau 2014. gada 1. janvāra pirmajās 30 minūtēs visā Latvijas teritorijā eiro banknotes izsniegs 99,8% bankomātu.

Uzņēmējiem aktuālākais sadarbībā ar banku ir eiro skaidrās naudas priekšpiegāde. Pēc banku apkopotās informācijas, priekšpiegādei pašlaik ir pieteikušies 30-60% no plānotā klientu skaita. Pieteikšanās priekšpiegādei turpināsies līdz novembrim, tāpat bankas aicina uzņēmējus pieteikties skaidras naudas inkasācijai, kā arī atsevišķas bankas plāno izveidot papildu kases banku filiālēs uzņēmumu apkalpošanai. Arī uzņēmējiem bankas un LKA mēģina nodrošināt plašu un pieejamu praktisko informāciju par eiro ieviešanu, gan izdodot informatīvus materiālus, gan sniedzot konsultācijas un piedāvājot bezmaksas seminārus un vebināru (/webinar.html).

Bankām eiro ieviešana ir apjomīgs process, tas aptver 2,3 miljonus klientu, t.sk. 2,1 miljonu fizisko personu un 199 tūkstošus juridisko personu. Bankās eiro projektā ir iesaistīti vairāk nekā 1100 darbinieki un banku sektora kopējās eiro ieviešanas izmaksas ir lēšamas ap 30 miljoniem latu.

Bankās faktiski sagatavošanās darbi eiro ieviešanai sākās jau 2012. gada rudenī. Līdz šim ir veikts informācijas sistēmu izvērtējums, izstrādāti izmaiņu ieviešanas un testu plāni. Tāpat veikti priekšdarbi eiro skaidras naudas priekšpiegādei un latu skaidrās naudas izņemšanai no apgrozības. Paralēli notiek vēl virkne banku iekšējo procesu, kā darbinieku mācības u.c., kā arī apjomīga klientu informēšana – gan bankās individuāli, gan LKA kopējā informācijas kampaņā.

Turpmākās aktualitātes banku darbībā saistībā ar eiro ieviešanu ir informācijas sistēmu testi, maksājumu sistēmu un karšu norēķinu sistēmu pielāgošana un testi, pieteikumu pieņemšana un līgumu slēgšana ar uzņēmumiem par eiro skaidrās naudas priekšpiegādi, darbības plānošana, kā arī turpināsies banku un LKA komunikācijas pasākumi, lai informētu un izglītotu Latvijas sabiedrību par eiro ieviešanas praktiskajiem aspektiem. 


Viss svarīgākais par eiro 15 ekspertu videoprezentācijās pieejams internetā. 02.10.2014.

Lai iedzīvotāji, uzņēmēji un finanšu speciālisti sev ērtā vietā un laikā varētu iepazīties ar svarīgāko informāciju par eiro, Latvijas Komercbanku asociācijas interneta lapā www.bankasoc.lv  un YouTube kanālā http://www.youtube.com/user/bankuasociacija  pieejamas 15 ekspertu videoprezentācijas. Tās ierakstītas Lielā Eirovebināra jeb interneta tiešsaistes semināra par eiro laikā, kas notika 25.septembrī.

„Ikdienas steigā daudziem, īpaši uzņēmējiem, ir grūti atrast laiku nepieciešamās informācijas iegūšanai par eiro semināros klātienē. Tādēļ esam radījuši risinājumu, kas būtu ērti izmantojams ikvienam iedzīvotājam neatkarīgi no atrašanās vietas un laika. Lielā Eirovebināra apmeklētība – vairāk nekā 530 unikālie skatītāji – ir pielīdzināma vērienīgai konferencei, un tas pamato gan vebināra tēmu aktualitāti, gan apliecina lektoru kvalitāti. Līdz ar videoprezentāciju publicēšanu internetā svarīgo informāciju varēs saņemt vēl plašāks interesentu loks īstajā brīdī un īstajā vietā,” saka Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.

„Arī pēc vairāk nekā 120 klātienes semināriem un Eirodienu tūres visā Latvijā, informācija par praktiskajiem pārejas jautājumiem joprojām ir ļoti nepieciešama gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem. Ka līgumi nav jāpārslēdz, ka tikai rēķinos iedzīvotājiem jānorāda summas paralēli latos un eiro, ka rekomendējamais eiro priekšpiegādes apjoms ir piecu dienu apgrozījums – šīs ir vien dažas no atbildēm uz uzņēmēju un iedzīvotāju biežākajiem jautājumiem, ko ikdienā sniedzam klātienes semināros, www.eiro.lv, un pa bezmaksas informatīvo tālruni 80003000. Tagad šī informācija ir vēlreiz pieejama arī modernā un saistošā formātā,” uzsver Finanšu ministrijas Eiro projekta vadītāja Dace Kalsone.

Videoprezentācijas ir iedalītas četrās daļās: iedzīvotājiem – kā notiks Latvijas pāreja uz eiro un vai paredzama kāda ietekme uz pensijām, pabalstiem un darba algas izmaksu un darba līgumiem; uzņēmējiem – kā labāk sagatavoties pārejai uz eiro, kas ir iniciatīva „Godīgs eiro ieviesējs”, kādi ir riski un ieguvumi no eiro, kā labāk organizēt naudas apriti un drošību gadumijā; finanšu speciālistiem – par normatīvo aktu izmaiņām grāmatvedības un nodokļu jomā, kases aparātu pielāgošanu, eiro drošības pazīmēm, kā arī darba tiesisko attiecību svarīgākajiem aspektiem eiro ieviešanas kontekstā; krievu valodā – pārskats par svarīgāko iedzīvotājiem un uzņēmējiem.

Lielais Eirovebinārs un videoprezentāciju ieraksti tapuši, sadarbojotoies Latvijas Komercbanku asociācijai un Finanšu ministrijas Eiro birojam. Videoprezentāciju autori ir 15 labākie eksperti no valsts iestādēm un privātā sektora: Valsts darba inspekcijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, SEB bankas, Swedbank, bankas Citadele, Latvijas Bankas, Finanšu un Labklājības ministrijām, kā arī Valsts policijas.

Videoprezentācijas droši drīkst izvietot (iegult) savos resursos un izplatīt tālāk, norādot autoru - Latvijas Komercbanku asociācija un Finanšu ministrijas Eiro birojs.
 

Velokurjeru brigāde uzņēmējiem izvadās EIROMIERU. 04.09.2013.

No 4.septembra līdz pat oktobrim Rīgā un citās Latvijas pilsētās velokurjeru brigādes mazajiem uzņēmumiem nogādās Latvijas Komercbanku asociācijas izstrādāto palīgu ērtākai pārejai uz eiro – EIROMIERA testu un ceļvedi.

„Uzņēmumiem diendienā sadarbojoties ar bankām, redzam, cik lielā mērā tie interesējas par eiro ieviešanu, tostarp plāno inkasācijas, eiro priekšpiegādi, palielina bezskaidras naudas norēķinu iespējas. Tā kā mazo uzņēmumu vidū joprojām vērojama zemākā aktivitāte, esam tiem radījuši testu un ceļvedi EIROMIERA iegūšanai. Šajā palīgmateriālā īsā un koncentrētā veidā iekļauti svarīgākie darbi, lai, uzsākot gatavošanos un veicot pāreju uz eiro, uzņēmēji neapjuktu plašajā informācijas klāstā, kā arī, pārbaudītu jau paveikto,”
skaidro Latvijas Komercbanku asociācijas viceprezidents Aivars Graudiņš.

EIROMIERA TESTS UN DARBU KALENDĀRS

Valsts kancelejas Eiro komunikācijas projekta vadītāja Margrieta Ulmane papildina: „Aizvadīto mēnešu laikā īstenoti vairāk nekā 100 semināri un apmācības. Klātienē esam tikušies aptuveni ar 6700 iedzīvotājiem, un vairāk nekā 2500 no tiem bija uzņēmēji. Ja sākotnēji uzņēmēju interese par pāreju uz eiro saistījās ar vispārīgiem jautājumiem, tagad saņemam specifiskus un konkrētus jautājumus – par niansēm cenu zīmēs, rēķinos un līgumos. Arī šis materiāls uzņēmējiem palīdzēs gūt atbildes, lai uzņēmējiem pāreja uz eiro būtu ērta, vienkārša un droša.”

Kafejnīcas, ziedu veikali, frizētavas un citi mazie uzņēmumi, kas tik ierasti padara ērtāku iedzīvotāju ikdienu, nesteidz gatavoties pārejai uz eiro, un tāpēc būs velokurjeru brigādes galvenais uzmanības objekts. „Ņemot vērā, ka ik dienu apkalpojam līdz pat 100 klientiem, un mūsu kurjeri iegriežas aptuveni 300 uzņēmumos, līdz oktobrim ar EIROMIERU plānojam sasniegt vairākus tūkstošus uzņēmumu. Papildu materiāla izplatīšanai līdz ar ikdienas sūtījumiem, ir izstrādāts grafiks speciāliem izbraukumiem, kuru laikā iegriezīsimies uzņēmumos, kas neizmato kurjeru servisa pakalpojumus. Mūsu kurjeri ir atsaucīgi, tāpēc, redzot tam uz somas vai t-krekla akcijas atpazīšanas zīmi „Nauda bankā, miers mājās”, droši jautājiet pēc EIROMIERA,” papildina Inese Kristiņa kurjeru pakalpojumu sniedzēju uzņēmuma „Messengers Service Group” pārstāve. Uzņēmums apliecina, ka paši aktīvi gatavojas pārejai uz eiro un ir iesaistījušies iniciatīvā „Godīgs eiro ieviesējs”.

Velokurjeru akcija un EIROMIERA tests ir Latvijas Komercbanku asociācijas kampaņas „Nauda bankā, miers mājās” aktivitātes iedzīvotāju un uzņēmēju ērtākai un drošākai pārejai uz eiro. EIROMIERA tests un ceļvedis lejupielādei ir pieejams interneta vietnē www.bankasoc.lv latviešu un krievu valodās. Šis materiāls septembrī tiks izplatīts kopā ar vairākiem nacionāla mēroga preses izdevumiem, kā arī vairāku banku filiālēs.

10 iemesli, kādēļ uzņēmējiem ir pēdējais brīdis gatavoties eiro ieviešanai

1.oktobris, kad sākas paralēlo cenu atspoguļošana, atklās uzņēmumu sākotnējo gatavību eiro ieviešanai. Kā liecina komercbanku novērojumi, mazie uzņēmumi eiro ieviešanai vidēji sagatavojušies mazāk. Tādēļ komercbanku eksperti atgādina 10 katra uzņēmēja darbus, kuru paveikšanai pienācis pēdējais brīdis:

1. Informētība par uzņēmuma pienākumiem pārejā uz eiro
Uzņēmuma vadītāja un personāla informētība par pāreju uz eiro ir svarīga gan uzņēmuma raitai darbībai, gan likumdošanas prasību izpildei. Visu uzņēmumam aktuālo informāciju bez maksas vari iegūt www.eiro.lv, zvanot uz informatīvo tālruni 80003000, kā arī sazinoties ar savas bankas klientu apkalpošanas speciālistu. Finanšu ministrija, Valsts ieņēmumu dienests, bankas un profesionālās asociācijas (LDDK, LTRK, u.c.) piedāvā lielu skaitu bezmaksas apmācību. Par tuvākajiem bezmaksas apmācību semināriem var uzzināt www.eiro.lv kalendārā.

2. Atbildīgais par eiro ieviešanu un skaidrs pārejas perioda plāns

Speciālisti iesaka iecelt atbildīgo par eiro ieviešanu, kā arī noteikt skaidrus citu iesaistīto pienākumus. Neatkarīgi no tā, vai atbildīgais ir uzņēmuma īpašnieks vai darbinieks, svarīgi sagatavot skaidru eiro ieviešanas plānu darbiem, termiņiem un atbildīgajiem. Tikai tad varat būt drošs, ka nekas nebūs aizmirsts un viss tiks izpildīts savlaicīgi!

3. Saziņa ar banku
Uzņēmuma bankas klientu apkalpošanas speciālists nav tikai sākotnējās informācijas avots par pāreju uz eiro. Pie savas bankas klientu apkalpošanas speciālista droši var vērsties, lai saskaņotu uzņēmuma individuālo eiro ieviešanas plānu, kā arī vienotos par specializētiem finanšu pakalpojumiem, piemēram, eiro priekšpiegādi un inkasāciju.

4. Grāmatvedības sagatavošana
Uzņēmuma eiro ieviešanas plānā jāizveido īpaša grāmatvedības sadaļa ciešā sadarbībā ar grāmatvedi. Aicini grāmatvedi iepazīties ar aktuālākajām grāmatvedības uzskaites, kases aparātu darbības un citām vadlīnijām. Tās atrodamas www.eiro.lv sadaļā uzņēmējiem. Arī grāmatveži ir aicināti uz valsts iestāžu un banku organizētajiem bezmaksas semināriem.

5. Bezskaidras naudas norēķini
Ātrākai klientu apkalpošanai savlaicīgi ieviesiet maksājumu karšu pieņemšanu, uzstādot POS termināļus un veicinot bezskaidras naudas norēķinus. Bezskaidras naudas norēķini turklāt ir drošāki par skaidras naudas apriti un ietaupa gan laiku, gan naudu.

6. Paralēlā cenu atspoguļošana jau no 2013. gada 1. oktobra līdz pat 2014. gada 30. jūnijam

Jāatceras, ka paralēlā cenu atspoguļošana skar ne tikai cenu zīmes tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās, bet arī kasu aparātu un IT sistēmu pielāgošanu cenu eiro atspoguļošanai čekos un tml. Ja tas vēl nav izdarīts, nekavējoties sazinieties ar savu kases aparātu apkalpotāju. Tas pats attiecas uz POS termināļu un citu IT sistēmu pielāgošanu – to apkalpotājs vai izstrādātājs ieteiks labākos risinājumus likumdošanas prasību izpildei.

7. Vienlaicīga latu un eiro aprite no 2014. gada 1. janvāra līdz 14. janvārim

Vienlaicīga latu un eiro aprite nākamā gada pirmajās 14 dienās būs viens no lielākajiem izaicinājumiem uzņēmumiem. Šajā periodā ne tikai jābūt pielāgotām cenu zīmēm un citai dokumentācijai, kases aparātiem, POS termināļiem un IT sistēmām, bet jādomā arī par citiem svarīgiem jautājumiem. Šajā laikā palielināsies skaidras naudas apjoms, tādēļ īpaši jādomā par darbinieku drošību un naudas uzglabāšanu tirdzniecības vietās.

8. Darbinieku sagatavošana
Informēti un sagatavoti darbinieki ir būtisks uzņēmuma stabilitāti un klientu apmierinātību ietekmējošs faktors. Pārliecinieties, ka darbiniekiem ir skaidri viņu pienākumi un rīcība biežāk sastopamajās situācijās. Nodrošiniet darbiniekiem iespēju vajadzības gadījumā konsultēties ar par eiro ieviešanu atbildīgo personu. Ieteicams atgādināt darbiniekiem svarīgāko pirms katra nozīmīgākā pārejas uz eiro datuma.

9. Rūpes par klientiem
Laicīgi informējiet klientus par iespējamajām izmaiņām apkalpošanā un darba laikā, īpaši, gadumijā un janvāra pirmajās dienās. Tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās izvietojiet papildu informāciju, tostarp, tabulu ar summu piemēriem latos un eiro, kā arī papildu informatīvas norādes un kontaktinformāciju problēmjautājumu risināšanai.

10. EIROMIERA pārbaude
Lai atvieglotu uzņēmumu pāreju uz eiro, Latvijas Komercbanku asociācija ir izstrādājusi EIROMIERA testu un ieteikumus EIROMIERA iegūšanai. Šis materiāls latviešu un krievu valodās septembrī tiks izplatīts kopā ar vairākiem preses izdevumiem. Interesenti ar EIROMIERA testu un ieteikumiem var iepazīties interneta vietnē www.bankasoc.lv. Sadarbībā ar velokurjeriem izdevums tiks izplatīts Rīgā un citās Latvijas pilsētās.


Banku eksperti iesaka tukšot krājkasītes jau laikus: 7 padomi, kā rīkoties ar monētām līdz eiro ieviešanai. 22.08.2013

Eksperti aplēsuši – nākamā gada sākumā lielākais iespējamais rindu cēlonis būs „cūciņas” – skaidras naudas santīmu un latu uzkrājumi krājkasītēs, no kuriem cilvēki vēlēsies atbrīvoties. Lai iedzīvotāji netērētu savu laiku stāvot rindās, bankas iesaka atbrīvoties no monētu uzkrājumiem lietderīgi un laicīgi – līdz decembrim.

Lai arī sava krājkasīte var šķist pavisam maza, komercbankas ir aprēķinājušas, ka skaidrās naudas latu nomaiņa pret eiro būs diezgan „smags” pasākums šī vārda tiešajā nozīmē, jo pašlaik Latvijā apgrozībā ir 53 tonnas latu banknošu un 1,1 tūkstotis tonnu monētu. Ņemot vērā šo apjomu, lētākā un ērtākā pāreja uz eiro būs bezskaidras naudas norēķini – bankas kontos tā notiks automātiski, bet veicot norēķinus ar maksājumu karti, nebūs jāuztraucas, vai makā ir nepieciešamā summa eiro skaidrā naudā un vai atlikums ir izdots korekti – maksājumi tiks veikti ātri un ērti, neveidojot rindas pie kasēm. Eksperti iesaka likt lietā krājkasītes jau tagad un piedāvā septiņas idejas, kā labāk un prātīgāk rīkoties ar uzkrātajām monētām:

1)    Ieguldi skolas gaitu uzsākšanai
Augusts ir īstais brīdis tās izlietot prātīgi un noderīgi – iegādājieties par sakrāto skolas lietas bērniem. Tāpat krājkasītes var kalpot kā kabatasnaudas fonds skolēniem – vienojoties par summu un tēriņu mērķiem, nepaies ne pirmais mācību semestris, kad krājkases būs iztukšotas. Bērni nereti krāj monētas kāda sava sapņa piepildīšanai. Tāpēc vecākiem der apjautāties, vai viņiem nav kādas „apslēptās bagātības“, lai jau tagad atbrīvotu cūciņu no monētām un iegādātos kāroto lietu.

2)    Ziedo labdarībai
Atbalsts smagi slimiem bērniem, trūcīgajiem, pamestajiem dzīvniekiem vai tik daudziem citiem, kam pat mazākās krājkasītes sniegs neatsveramu atbalstu. Vai ikkatrā lielveikalā ir ziedojumu kastes, kur līdz ar ikdienas pirkumiem vari bagātināt to saturu. Savukārt labdarības organizācijām ir sadarbība ar bankām, un tādējādi santīmu plūsma tiks profesionāli novirzīta uz bezskaidras naudas uzkrājumiem, lai tālāk sasniegtu ziedojumu mērķi.

3)    Norēķinies precīzām summām
Ievies paradumu norēķināties precīzām summām un prioritāri izmanto mazākās naudas vienības. Protams, lai no maka izmakšķerētu tieši 1,39 Ls vai 0,87 (nevis 1,50 Ls vai attiecīgi 1 Ls), prasīs par kādu sekundi vairāk laika, tomēr nevairos sīknaudas krājumus maciņā.

4)    Turpini krāšanu jaunā veidā
Ja negribi tērēt sakrāto, pielāgo krājkases saturu ērtākai pārejai uz eiro – tiklīdz monētu uzkrājums sasniedz, piemēram, piecus latus – apmaini tās pret „piecīti” makā jeb papīra banknoti, ko savukārt būs vieglāk apmainīt pret eiro, ieskaitot bankas kontā ar naudas iemaksas bankomāta palīdzību. Šis var kalpot par pirmo stimulu, lai sāktu veidot uzkrājumus bankā, piemēram, depozītu, krājkontu vai kādu citu noguldījumu.

5)    Palīdzi vecmāmiņai
Gadījumā, ja ir kādi tuvinieki ar skaidras naudas uzkrājumiem, kuri līdz šim ir vairījušies no bezskaidras naudas norēķiniem, palīdzi viņiem ar padomu. Piemēram, pasargi savu vecmāmiņu no uztraukumiem par naudas apmaiņu un palīdzi ieskaitīt skaidrā naudā uzkrāto naudu bankas kontā jau tagad, turklāt naudas iemaksas bankomātā. Bezskaidrā nauda no latiem uz eiro tiks konvertēta automātiski pēc oficiālā kursa un bez komisijas maksas.

6)    Investē ilgtermiņa pirkumos
Ja nevēlies ilgi veidotos uzkrājumus tērēt ikdienai, lietderīgi investēt ilgtermiņa pirkumos, piemēram, iegādājoties dāvanu kartes, sporta zāles un skaistumkopšanas salonu abonementus, apdrošināšanu un tml. Dāvanu kartes arī latos būs derīgas līdz pat tajās noteiktajam termiņam – to summas pēc eiro ieviešanas dienas tiks automātiski pārrēķinātas pēc oficiālā pārejas kursa.

7)    Īsteno sapņus
Droši vien ir kāda lieta, kuru gribētos nopirkt, bet īsti nav sanācis atlikt tai vajadzīgo naudu. Krājkasītes saturs varētu būt pirmā naudas daļa, kurai tad jau būs vieglāk pievienot atlikušo summu. Vai arī šis beidzot būs gads, kad Ziemassvētku dāvanas izdosies nopirkt jau ļoti laicīgi. Tas būs lielisks sakrāto monētu iztērēšanas veids un izvairīšanās no pirmssvētku pirkšanas drudža.

Ērtākai valūtas maiņai:
•    6 mēnešus – no nākamā gada janvāra līdz jūnija beigām latus pret eiro bez maksas un apjoma ierobežojumiem varēs apmainīt komercbankās. Tomēr bankas aicina to nedarīt 2014. gada pirmajās nedēļās, bet gan izmantot visu sešu mēnešu periodu.
•    3 mēnešus – no nākamā gada janvāra līdz marta beigām latu nomaiņa pret eiro bez maksas notiks 302 Latvijas Pasta nodaļās, kas atrodas mazāk apdzīvotās vietās, kurās nav banku filiāļu vai bankomātu.
•    Latvijas Banka latus pret eiro mainīs mūžīgi. Papildus Latvijas Bankā no 1. oktobra bez ierobežojumiem un komisijas maksas būs iespēja samainīt santīmu monētas pret latu banknotēm.
•    Lieto maksājumu karti – kur vien iespējams, norēķinies ar karti un izveido to par savu ikdienas paradumu. Ja vēl nelieto maksājumu karti, ir īstais brīdis to uzsākt.


Bankas pievienojas memorandam „Godīgs eiro ieviesējs”. 20.08.2013

Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) kopumā un sešas lielākās bankas individuāli jau ir pievienojušās uzņēmēju brīvprātīgajai iniciatīvai „Godīgs eiro ieviesējs”, parakstot memorandu un tādējādi apliecinot gatavību Latvijā ieviest eiro klientiem maksimāli draudzīgi. Šīs bankas aptver 84% no kopējā Latvijas banku klientu skaita, rēķinot pēc LKA rīcībā esošajiem datiem. Banku pievienošanās iniciatīvai turpināsies.

Iniciatīva „Godīgs eiro ieviesējs” ir uzņēmēju brīvprātīga apņemšanās un solījums saviem klientiem nodrošināt godprātīgu un caurskatāmu eiro ieviešanu Latvijā, pārrēķinot savu pakalpojumu cenas no latiem uz eiro stingri pēc noteiktā maiņas kursa un ievērojot matemātiskos noapaļošanas principus. Papildu šiem principiem bankas jau ir sākušas un turpinās apjomīgu klientu informēšanas darbu, lai nodrošinātu maksimāli ērtu, lētu un saprotamu latu nomaiņu pret eiro.

Pašlaik memorandam jau ir pievienojušās Swedbank, Nordea banka, Latvijas Hipotēku un zemes banka, DNB banka, SEB banka un banka Citadele. Tāpat iniciatīvai pievienojas banku meitas uzņēmumi – līzinga kompānijas, ieguldījumu pārvaldes sabiedrības u.c.


Pirmās pusstundas laikā jau 99% bankomātu izdos eiro. 12.08.2013

Lai eiro ieviešana Latvijā noritētu maksimāli ērti, Latvijas bankas plāno nodrošināt, ka 2014. gada 1. janvārī, kad tiks ieviests eiro, jau pirmās pusstundas laikā 99% visu naudas izmaksu bankomātu spēs izdot eiro banknotes.

Pēc LKA apkopotās informācijas (uz 31.07.2013.), 2014. gada sākumā Latvijā septiņām bankām būs 1061 bankomāts ar naudas izmaksas funkciju (papildus darbosies arī 82 bankomāti tikai ar naudas iemaksas funkciju). Jau pirmās pusstundas laikā bankas sadarbībā ar inkasācijas uzņēmumiem plāno nodrošināt, ka vairāk nekā 99% bankomātu izsniegs eiro. Atlikušie pāris bankomāti atrodas telpās, kas 1. janvārī būs slēgtas, tādēļ klientiem nebūs pieejami. Paredzēts, ka pilnībā viss bankomātu tīkls būs pārslēgts darbam ar eiro līdz 2014. gada 2. janvārim.

Tāpat, ņemot vērā, ka līdz 2013. gada 31. decembrim Latvijā likumīgs maksāšanas līdzeklis būs lati, daudzi bankomāti līdz pat šā gada pēdējai minūtei nodrošinās klientiem latu izsniegšanu.

Bankas atgādina, ka jebkuram Latvijas iedzīvotājam un uzņēmumam lētākā un ērtākā naudas nomaiņa no latiem uz eiro būs bezskaidrās naudas izmantošana, jo bezskaidras naudas nomaiņa banku kontos notiks automātiski latu/eiro maiņas brīdī stingri pēc oficiālā kursa, un turpmāk visi bezskaidrās naudas maksājumi tiks veikti tikai eiro. Veicot pirkumu apmaksu ar maksājumu karti, tas būs pierasti un saprotami, nebūs jāuztraucas, vai makā ir nepieciešamā summa eiro skaidrā naudā un vai atlikums ir izdots korekti – maksājums tiks veikts ātri un ērti, neveidojot rindas pie kases.

Savukārt, ja kādu specifisku iemeslu tiek plānota skaidrās naudas latu nomaiņa pret skaidrās naudas eiro, bankas aicina to nedarīt 2014. gada pirmajās nedēļās, bet gan izmantot visu sešu mēnešu periodu līdz 30. jūnijam, kura laikā bankās notiks latu nomaiņa pret eiro bez maksas. Tāpat 3 mēnešus latu nomaiņa pret eiro bez maksas notiks 302 Latvijas Pasta nodaļās, bet Latvijas Banka latus pret eiro mainīs mūžīgi.

Komercbankas ir aplēsušas, ka skaidrās naudas latu nomaiņa pret eiro būs diezgan „smags” pasākums šī vārda tiešajā nozīmē, jo pašlaik Latvijā apgrozībā ir 53 tonnas latu banknošu un 1,1 tūkstotis tonnu monētu. Ņemot vērā šo apjomu, ja skaidās naudas apjomi netiks jau laikus mērķtiecīgi mazināti, naudas apmaiņas laikā bankās un Latvijas Pastā var veidoties rindas, kas ne tikai apgrūtinātu pašu naudas mainītāju ikdienu, bet traucētu arī citiem bankas un pasta pakalpojumu saņēmējiem.


Uzņēmējiem svarīgi nenokavēt eiro ieviešanu, privātpersonām – maksimāli pāriet uz bezskaidrās naudas lietošanu. 16.07.2013

Latvijas bankas nopietni gatavojas eiro ieviešanai un 2014. gada 1. janvārī būs pilnīgi gatavas latu nomaiņai pret eiro, padarot naudas maiņas procesu saviem klientiem maksimāli ērtu, saprotamu un lētu. Banku klientiem – uzņēmumiem – būtiskākais ir nenokavēt eiro ieviešanas priekšdarbus, ņemot vērā, ka uzņēmējiem eiro ieviešana faktiski sākas jau 2013. gada 1.oktobrī līdz ar cenu paralēlo atspoguļošanu. Savukārt privātpersonām vienkāršākais un ērtākais naudas nomaiņas veids būs maksimāli lietot bezskaidro naudu.

Eiro ieviešana Latvijā 2014. gada 1. janvārī ir apjomīgs visas sabiedrības, ikkatra uzņēmēja un ikkatra iedzīvotāja projekts, tomēr nozīmīgākie partneri naudas nomaiņas procesā būs bankas un mazumtirdzniecības uzņēmumi.

Mārtiņš Bičevskis, LKA prezidents, uzsver: „Bankām eiro ieviešana ir šā gada lielākais projekts, tas saistīts gan ar ievērojamām izmaksām, līdz par 30 miljoniem eiro, gan lielu darba apjomu. Tomēr bankas apzinās eiro sagaidāmo pozitīvo ietekmi uz tautsaimniecību kopumā, tādēļ izdarīs maksimāli iespējamo, lai klientiem pāreja uz eiro būtu ērta, lēta un saprotama.”

„Vienlaikus jāuzsver, ka arī pašiem banku klientiem jāizvēlas racionāli rīcības modeļi, lai atvieglotu savu dzīvi, piemēram, samazinot skaidrās naudas lietošanu ikdienā un uzņēmējiem – jau laikus izdarot visus nepieciešamos priekšdarbus,” papildina Māris Mančinskis, LKA padomes priekšsēdētājs un Swedbank valdes priekšsēdētājs.

SEB bankas valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols uzsver: „Bankas mērķis ir laikus veikt visus sagatavošanās darbus, lai pārtraukums bankas darbībā naktī uz 2014. gada 1.janvāri būtu maksimāli īss, un klientiem tas būtu maksimāli ērti. Protams, bankai tas rada zināmas izmaksas, bet esam gatavi ar pilnu atdevi strādāt šajā projektā.”

Viens no lielākajiem izaicinājumiem būs skaidrās naudas nomaiņa, jo pašlaik apgrozībā ir 59 miljoni latu banknošu un 488 miljoni latu monētu, to kopējais svars ir 1228 tonnas jeb 25 elektrovilciena vagoni. Tādēļ bankas aicina visus iedzīvotājus un uzņēmumus maksimāli lietot bezskaidro naudu – veikt darījumus internetbankā, mobilajā bankā, telefonbankā vai bankomātos, norēķināties par precēm un pakalpojumiem ar karti, bet skaidrās naudas uzkrājumus ieskaitīt bankas kontā. Bezskaidrā nauda bankas kontā eiro ieviešanas brīdī uz latiem tiks konvertēta automātiski bez komisijas maksas pēc oficiālā kursa.

Savukārt skaidras naudas uzkrājumi, ja tos nevarēs iztērēt janvāra pirmo divu nedēļu laikā, kad apgrozībā būs abas valūtas, būs jāmaina banku filiālēs vai Latvijas Pasta nodaļās, un tas var saistīties ar būtisku laika un resursu patēriņu gan klientiem, gan bankām. Ja cilvēki no skaidrās naudas uzkrājumiem šķirties nevēlas un plāno tos mainīt pret skaidrās naudas eiro, jāatminas, ka bankās to bez komisijas maksas būs iespējams darīt sešus mēnešus, tādēļ nav ieteicams ar lieliem skaidrās naudas apjomiem visiem doties uz bankām janvāra sākumā, kad var veidoties lielas rindas. Latvijas Bankā latus pret eiro varēs mainīt mūžīgi, tādēļ arī pēc krietna laika atrastu latu varēs pārvērst par eiro, atgādina Latvijas Komercbanku asociācija.

Guntis Beļavskis, bankas Citadele valdes priekšsēdētājs: „Cilvēki, kas jau ikdienā lieto modernus norēķinus, kā kartes, internetbanku, pāreja uz eiro būs pavisam vienkārša. Taču mēs aicinām palīdzēt orientēties šajā procesā arī radus, draugus un paziņas, kas varbūt ir vecāki gados, dzīvo tālākos reģionos un ir konservatīvāki savos naudas lietošanas paradumos, lai arī viņu dzīvē pāreja no latiem uz eiro nebūtu apgrūtinājums.”

Savukārt uzņēmumiem jāatminas, kas tiem eiro ieviešana faktiski notiek trīs mēnešus agrāk, tas ir, 2013. gada 1. oktobrī līdz ar dubultās cenu atspoguļošanas sākšanos. Tādēļ jau tagad visiem uzņēmējiem jābūt skaidram plānam, kā notiek IT sistēmu, grāmatvedības sistēmu, kases sistēmu pielāgošana eiro ieviešanai. Tāpat bankās jau ir sākusies uzņēmumu pieteikumu pieņemšana eiro priekšpiegādei, un nokavējot pieteikšanos, uzņēmumi riskē ar nepieciešamību decembra beigās fiziski ierasties bankas filiālē un nest nepieciešamo eiro skaidrās naudas apjomu paši uz savu uzņēmumu.

Banku klientiem nav jāveic nekādas speciālas darbības bankā saistībā ar eiro ieviešanu ar maksājumu kartēm, kontiem, kredītiem un depozītiem, jebkādiem līgumiem. Bankas kopumā nodrošinās iespēju līdz 2013. gada pēdējai minūtei no bankomāta izņemt latus, savukārt no 2014. gada pirmās minūtes – eiro. Atsevišķi bankomāti var strādāt ar abām valūtām, atsevišķi bankomāti izdos latus un 2014. gada sākumā neilgu laiku līdz inkasācijai nestrādās. Savukārt citi bankomāti nestrādās līdz 2014. gada sākumam, kad jau sāks darbu ar eiro.

Papildu informācija /lv/eiro/  un banku mājas lapās.


LKA prezidents ir parakstījis iniciatīvas „Godīgs eiro ieviesējs” memorandu. 15.07.2013

Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) prezidents Mārtiņš Bičevskis ir banku nozares vārdā simboliski parakstījis iniciatīvas „Godīgs eiro ieviesējs” memorandu. Katra banka, kas pievienosies iniciatīvai, to papildus parakstīs arī individuāli.

Memoranda parakstīšana ir brīvprātīga uzņēmēju iniciatīva, kuras mērķis ir sniegt veicināt godprātīgu un caurskatāmu eiro ieviešanu Latvijā, kā arī sniegt klientiem pārliecību par viņu interešu ievērošanu pārejā no latiem uz eiro.

Uzņēmēji, kas pievienosies memorandam, apņemsies godīgi pārrēķināt savu preču un pakalpojumu cenas no latiem uz eiro, ievērojot noteikto maiņas kursu un matemātiskos noapaļošanas principus. Iniciatīvas „Godīgs eiro ieviesējs” vienotais logo, ko izmantos uzņēmumi, kas būs pievienojušies memorandam, būs būtisks reputācijas vadības instruments uzņēmējiem un dos iespēju patērētājiem viegli orientēties godīgo eiro ieviesēju vidū.
 
Iniciatīvas „Godīgs eiro ieviesējs” memorands

Vairāk informācijas www.godigseiroieviesejs.lv 


LKA atbalsta akciju "Godīgs eiro ieviesējs". 12.06.2013.

Latvijas Komercbanku asociācija atbalsta akciju „Godīgs eiro ieviesējs” un aktīvi izmantos Ekonomikas ministrijas piedāvājumu līdzdarboties memoranda sagatavošanā, kā arī iespēju uzņēmumiem parakstīt šo memorandu, tādējādi nodrošinot Latvijas iedzīvotājiem maksimāli ērtu, skaidru, lētu un caurskatāmu pāreju no latiem uz eiro

Ekonomikas ministrija šodien prezentēja informāciju par akcijas „Godīgs eiro ieviesējs” norisi un plānoto memoranda parakstīšanu
http://www.em.gov.lv/em/2nd/?lang=lv&id=33332&cat=621 
 
Papildu informācija banku klientiem par eiro ieviešanu /lv/eiro/ Bankas gatavojas eiro ieviešanai un informē par aktuālajiem darbiem valdību, 26.03.2013.

Latvijas bankas atbalsta eiro ieviešanu Latvijā, izprotot Latvijas pievienošanās eiro zonai makroekonomisko nozīmi, kā arī jau aktīvi gatavojas naudas nomaiņai. Par eiro ieviešanas projekta aktuālajiem darbiem bankās otrdien, 26. martā Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) informēja Eiro ieviešanas koordinācijas padomi.

LKA atgādina, ka visvienkāršākais un lētākais naudas nomaiņas veids būs bezskaidrās naudas nomaiņa, tas ir, cilvēkiem būtu ieteicams maksimāli iespējami visus skaidrās naudas latus jau pirms 2014. gada 1. janvāra ieskaitīt bankas kontā, kur tie tiks ātri, ērti un vienkārši konvertēti par eiro pēc oficiālā kursa bez komisijas maksas.

Bankas eiro ieviešanai gatavojas jau kopš 2012. gada rudens, un visās bankas ir izveidotas iekšējās eiro darba grupas. Līdz šā gada aprīlim bankās tiks pabeigta izpēte un novērtējums, ļaujot apzināt visas IT sistēmas un procesus, kuros nepieciešams veikt izmaiņas, kā arī tiks apzinātas izmaksas. Turpmākajos mēnešos turpināsies informācijas sistēmu izstrāde un testi, maksājumu un karšu norēķinu sistēmu pielāgošana, eiro skaidras naudas piegāžu un latu skaidrās naudas izņemšanas no apgrozības plānošana, banku darbinieku apmācība, drošības pasākumu plānošana, komunikācijas pasākumu sagatavošana un īstenošana.

Latvijas bankas kopumā par trim nozīmīgākajiem izaicinājumiem eiro ieviešanas gaitā uzskata:
1)    efektīvu skaidras naudas nomaiņu;
2)    bezskaidras naudas lietošanas veicināšanu;
3)    banku klientu nodrošināšanu ar saprotamu un pietiekamu informāciju.

LKA prezentācija par eiro projektu bankās

Eiro ieviešanas koordinācijas padome tika izveidota šā gada sākumā. Padomi vada premjers Valdis Dombrovskis, un tajā darbojas vairāki ministri, Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, Valsts kancelejas direktore Elita Dreimane un citi augstākā līmeņa vadības pārstāvji.

Kontakti

Adrese

Krišjāņa Valdemāra ielā 35, Rīgā
(Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras telpās)

Tālrunis

67284561

E-pasta adrese:

tiesa [at] fstiesa.lv

Visas tiesības aizsargātas © 2020 Biedrība "Finanses un šķīrējtiesa"

Lapas karte